Zdrowy tryb życia

Tenis dla każdego w każdym wieku

Korty ziemne

Najpopularniejszym typem kortów tenisowych są tak określane korty ziemne. Nawierzchnią tych kortów jest tak nazywana mączka ceglana. Ponadto nawierzchnia składa się z paru warstw. Warstwą powierzchniową jest wspomniana wcześniej mączka ceglana. Może być ona wysypywana na głębokości circa jednego centymetra. Następną warstwą spoglądając od góry jest specjalna mieszanka mineralna o grubości circa 4 centymetrów. Nowe 10 centymetrów to drobny żużel o średnicy kilkunastu milimetrów.

Najniższą warstwą jest gruby żużel czy tłocznia o średnicy nawet dziesięć centymetrów. Powłoka najgłębsza ma grubość w przybliżeniu piętnaście centymetrów. Godzi się zaobserwować, iż istnieją dwa typy kortów ziemnych. Topowymi kortami ziemnymi na kontynencie europejskim są korty z czerwonej cegiełki, tymczasem w Ameryce mamy opcję spotkać się z kortami ziemnymi z mączki szarej. Co zajmujące, oba typy kortów posiadają odrębne właściwości.

Ceglana nawierzchnia kortu

W razie kortów ceglanych piłka odbija się ciut wyżej oraz z niższą prędkością, przez co zawodnik ma więcej czasu na reakcję, dobiegnięcie do piłki oraz odpowiednie odegranie.

Piłka odbija się wyżej, albowiem na nawierzchni tej pojawia się większych rozmiarów tarcie. Na mączce ceglanej mamy możliwość także wykonywać poślizgi, których szybkość zależna jest od stanu wysuszenia nawierzchni. Wymiana piłek na kortach ziemnych ciągnie się zazwyczaj dłużej, gdyż piłka rozgrywana jest wolniej. Zawodnik przed meczem na wyżej wspomnianym korcie ma obowiązek przyszykować się zarówno psychicznie (dłuższy mecz) oraz dodatkowo fizycznie (wyczerpanie kondycyjne). Korty ziemne są bardzo ciężkie w utrzymaniu.